Gönderen Konu: El Yazısı  (Okunma sayısı 8117 defa)

Çevrimdışı eralp

• Bağımlı Üye
  • Teşekkür Sayısı: 6
El Yazısı
« : Aralık 04, 2008, 01:40:56 ÖS »

Selamlar
    Alperen ilkokuma yazma eğitimine bitişik eğik yazı ile başladı. Merak ediyorum bizim durumumuzdaki annelerin tecrübelerini.  El yazısında çok zorlanıyor ama kötüde olsa  yapabiliyor. Zaten zor öğrenen oğlumun işini dahada zorlaştırıyor diye düşünüyorum. Bir yandanda sınıfta herkes el yazısı çalışırken ve öğretmenin tüm temrinleri el yazısı ile yazılıyorken düz yazıdan kendi kendimize ilerlemeye çalışmakta pek mantığıma sığmıyor. El yazsısı yazan çocuklarımızın durumları nedir? Yazı yazarken ne gibi güçlüklerle karşılaştınız-karşılaşıyorsunuz ? Bu konu hakkındaki tecrübelerinizi paylaşırmısınız?

Çevrimdışı mertahsen

• Uzman Üye
  • Teşekkür Sayısı: 48
Ynt: El Yazısı
« Yanıtla #1 : Aralık 04, 2008, 07:42:49 ÖS »
Geçen sene oğlum 1. sınıfa gitti. ( DS değil.) Çocukların bir çoğu el yazısında zorluk çekti. (Oğlum halen daha çok çirkin yazıyor.) Eskiden biz çok uğraşıyorduk ezberliyorduk. Şimdiki sistem çok kolay. Ama yine geçen sene 1. sınıfa giden yeğenim katmayı değil ezberi öğrendi onu okumayı öğrenmesinde çok büyük sıkıntı yaşadık. Varsın yavaş çok yavaş okusun ama katmayı öğrensin.

Alperen'in okuma çalışmaları nasıl gidiyor ?  Acaba özel eğitim sınıflarında el yazısı mı düz yazı mı kullanılıyor baktınız mı?
Kolay gelsin Alperen'e başarıla dilerim.
Gül'üm 05.09.2005 doğumlu.

Çevrimdışı Gün Bilgin

• Üst Yönetici
  • Teşekkür Sayısı: 84
  • Robert Cem (17/DS) ve Daniel Emre (12)
    • GÜNCE
« Yanıtla #2 : Aralık 05, 2008, 12:35:02 ÖS »
Robert düz yazı öğrendi, o nedenle onunla bir elyazısı tecrübem yok. Ama hala zaman zaman güzel yazı çalışıyoruz, çünkü hızlı yazayım derken harflerin formu dağılabiliyor. Yani elyazısı da olsa düz yazı da olsa emek verecek.

Daniel ise elyazısı öğrendi, sınıfında özellikle erkek çocukları güzel yazmakta çok zorlandılar. El yazısı biraz daha özen ve sabır isteyen bir stil olduğundan kızlarınki inci gibi, erkeklerinki biraz daha dağınık oluyor. 3. sınıfın sonuna kadar erkek çocukların büyük çoğunluğunun yazısı güzel olmuyor. Bence elyazısına devam et, bu sebepten sınıfın düzeninin dışına çıkartma.

Bol miktarda ince motor çalışın, OT'nin çok faydasını göreceksin burada. Boncuk dizimi, gibi aktiviteler yaptır. Bir de ben çok iyi bir program kullanmıştım adını şimdi hatırlayamadım, sonra yazarım, spiral, yuvarlak, açılı çizgilerden oluşan bir program. İçinde 70-80 sayfalık bir set var, haftalık çalışmalara bölünmüş, her haftanın sayfalarını bir hafta boyunca çiziyor. Özel olarak latin alfebesi harflerinin yazımına yönelik bir çalışma programı, içinde harfler yok, sadece çizgiler var.

Kalem tutmakta zorluk yaşıyorsa aşağıdaki resimlerde görünen kalem tutucusunu kullanmayı deneyebilirsin belki. Ben iki oğlumda da kullandım, faydasını gördüm, kalemi doğru tutmayı sağlıyor ve çabuk yorulmasının önüne geçiyor. Sanırım burada Leonardini mağazalarında bulunuyor. Olmazsa bende bir tane var, gönderirim.

http://www.gunbilgin.com/

Çocuklarıma verebileceğim en büyük hediye... kalıpların dışında düşünebilmeyi öğretmek.

Çevrimdışı eralp

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #3 : Aralık 05, 2008, 02:41:51 ÖS »

Benimde mantığım herkes hangi yoldan gidiyorsa o yoldan gitmek. Diğerleri el yazısıyla uğraşırken biz bir yandan normal yazıyla uğraşmak hem bana hem Alperene zor olur. Zorda olsa ne öğretirsen onu öğreniyor sonuçta. Valla Gün abla bu seti bulursan adını bana yaz bendede iki tane el yazısı okuma seti var. Hatta bir tanesini ben de annelere şiddetle tavsiye edeceğim. Benim çok beğendiğim bu setin birde interaktif cd 'var. Bigisayarda harflerle oyunlar hecelerle çalışmalar yapması çok güzel oluyor. Bilgisayarın klavyesindeki harfleri ben tekrardan minik minik kağıtlara el yazısı harflerini yazıp yapıştırdım Alperen kendi kendine bu oyunları oynuyor. Setin içinde birde 3 boyut  gözlüğü var. Kitaptaki bazı yerlere gizli yazılmış kelimeleri bu gözlükle okumak çok hoşlarına gidiyor. 30-35 ytl bir fiyatı var. Almayı düşünenlerin aklında bulunsun.
    Gün Ablacım  tavsiyelerini dikkate alacağım. OT nedir anlayamadım. Bahsettiğin mağazayı burada hiç görmedim. Sende fazla varsa biz memnuniyetle kabul ederiz:)
     Birde bizim Alperen biraz rüşvetçidir. Her satırın sonuna sevdiği bir yiyecek resmi çizilir ve satırın sonunda onu alır. Jelibon, bonibon, minik cipsler, krakerler Yazacağı yazı miktarın çok olacağından verdiğim yiyecekler çok kalorili olmaz genelde.Malum kilo almamak için:) Ama her seferindede fit olur buna :)

Okuma Yazma Öğreniyorum
       Kaynak okul Yayınları

Çevrimdışı eralp

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #4 : Aralık 05, 2008, 10:30:49 ÖS »

Yanlızca sözel yönlendirme ve sadece kendini iyi hissetmesi için tüy gibi dokunuş isteyen oğlumun el yazısı örneği. Satırların sonları badem şekeri resimleri:) . Daha çok alıştırma yapması tabiki gerek. Hep geri dönüp dönüp tekrarlar yapmakta...
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2008, 10:34:05 ÖS Gönderen: eralp »

Çevrimdışı eralp

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2008, 10:37:32 ÖS »

Bunlarda üzerinden gitmesi için hazırladığım temrinler.
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2008, 10:39:40 ÖS Gönderen: eralp »

Çevrimdışı eralp

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #6 : Aralık 05, 2008, 11:09:08 ÖS »

Öncelikle beş defadır denememe rağmen resmi küçültmeyi başaramadım. Şimdilik böyle kalsın sonra fotoshop ta düzelteceğim. Bunlar okuma fişleri aslında eni 2 cm ve boylarıda belki en çok15 cm ama dev boyutta görünüyorlar . Biri benim için yaparsada çok memnun olurum. Bunların büyüklerinde var duvara asılan cinsten ama bunlar çok kullanışlı . Gittiğin yerlerede götürebiliyorsun. El yazısını bende tekrardan öğreniyorum. Bu yüzden iyi bilenler hatalarımı hemen farkedecektir:)
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2008, 11:20:27 ÖS Gönderen: eralp »

Çevrimdışı eralp

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #7 : Aralık 10, 2008, 10:55:13 ÖS »

Ablacım bu aparatı Ankarada da bulabildim. Çok ciciymiş.  Tutmakta biraz zorlandı ama parmak kaslarını çalıştıranda bişey aynı zamanda. Giderek dahada kolaylaştırmasını umuyorum. Teşekkürler nazik teklifin için öptm

Çevrimdışı eralp

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #8 : Aralık 19, 2008, 02:49:58 ÖS »

[URL=http://g.imageshack.us/img228/dsc00157vm5.jpg/

Bu sayı tombalasıda rakamları öğretirken çok eğlenceli oluyor. Tombala olarak değilde eşleştirme, pişti, gibi değişik versiyonları üretmek tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Geçenlerde biz oynarken hep ona kazandırıyorum. Mahsustan ağladım sen hep kazanıyorsun ben kazanamıyorum diye. Tuttu son aldığı kağıdı geri bana verdi tamam tamam diye:)

Çevrimdışı Gün Bilgin

• Üst Yönetici
    • GÜNCE
« Yanıtla #9 : Aralık 19, 2008, 07:07:51 ÖS »
Robert düz yazı öğrendi, o nedenle onunla bir elyazısı tecrübem yok. Ama hala zaman zaman güzel yazı çalışıyoruz, çünkü hızlı yazayım derken harflerin formu dağılabiliyor. Yani elyazısı da olsa düz yazı da olsa emek verecek.

Daniel ise elyazısı öğrendi, sınıfında özellikle erkek çocukları güzel yazmakta çok zorlandılar. El yazısı biraz daha özen ve sabır isteyen bir stil olduğundan kızlarınki inci gibi, erkeklerinki biraz daha dağınık oluyor. 3. sınıfın sonuna kadar erkek çocukların büyük çoğunluğunun yazısı güzel olmuyor. Bence elyazısına devam et, bu sebepten sınıfın düzeninin dışına çıkartma.

Bol miktarda ince motor çalışın, OT'nin çok faydasını göreceksin burada. Boncuk dizimi, gibi aktiviteler yaptır. Bir de ben çok iyi bir program kullanmıştım adını şimdi hatırlayamadım, sonra yazarım, spiral, yuvarlak, açılı çizgilerden oluşan bir program. İçinde 70-80 sayfalık bir set var, haftalık çalışmalara bölünmüş, her haftanın sayfalarını bir hafta boyunca çiziyor. Özel olarak latin alfebesi harflerinin yazımına yönelik bir çalışma programı, içinde harfler yok, sadece çizgiler var.

Kalem tutmakta zorluk yaşıyorsa aşağıdaki resimlerde görünen kalem tutucusunu kullanmayı deneyebilirsin belki. Ben iki oğlumda da kullandım, faydasını gördüm, kalemi doğru tutmayı sağlıyor ve çabuk yorulmasının önüne geçiyor. Sanırım burada Leonardini mağazalarında bulunuyor. Olmazsa bende bir tane var, gönderirim.

Yukarıda bahsettiğim programın adı Theodorescu Perceptuo-Motor Programme (Write From The Start Programme), Amazon'da mevcut: www.amazon.co.uk/Write-start-Programme-Perceptual-Handwriting/dp/1855032457

Bir de bu kitabın tavsiye edildiğini biliyorum, ama ben kullanmadım, fikir veremem: http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/0130139424/ref=dp_olp_1/278-4554666-3152849

OT Occupational Therapy demek, yani ince motor aktiviteleri. Boncuk dizimi, yumuşak bir topu sıkmak, hamur ile şekiller yapmak, hamuru minik top yapıp , parmakların arasından geçirmekkalemin üstünde parmaklarla piyano çalmak, örümcek gibi aşağı yukarı yürütmek gibi aktiviteler yazıyı destekler.

Daniel 1.sınıftayken izli defter diye bir defter vardı, sınıfta kullanan çocuklar vardı, belki bu da işine yarayabilir. http://www.izlidefter.com/index.php?yID=2

El yazısı ile ilgili çok güzel bir çalışma var, her hafta 40 dakikalık uygulanabilecek bir program. Çevirip yayınlayacağım, evde veya kurumda terapistiniz ile sürekli olarak kullanabilirsiniz. Ama biraz müsade, bayramda biz gezerken dünya çalıştı, işler çok birikti :) 
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2008, 07:10:09 ÖS Gönderen: Gün Osborn »

Çocuklarıma verebileceğim en büyük hediye... kalıpların dışında düşünebilmeyi öğretmek.

Çevrimdışı eralp

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #10 : Aralık 20, 2008, 02:09:19 ÖS »

Bayram tatilinde kalem tutaçlarından bulmak için Ankarada Oran semtine gittik. Leonardini mağazasında bu tutaçları ararken resimdekine benzer tabelaları da gördüm. Sayı ,takvim, haftanın günleri hatta   davranış kartı gibi  seçenekleride vardı. Fakat fiyatları oldukça fazlaydı.
   Nette rastladığım bu örnek takvim eğitimi için tasarlanmış. Polar kumaştan yapmak mümkün. Bende önümüzdeki günlerde böyle bir şeyi yapmayı düşünüyorum. Sayıları öğretmek için oldukça kolay ve güzel bir çalışma . Şimdi benim aklıma bunu çift taraflı yapıp arka tarafıda başka bir amaç için kullanılabilir hala getirmek geldi. Bir taraf saylar bir taraf haftanın günleri ya da mevsimler gibi. Biraz dikiş ,biraz hayal gücü . İşine yarayabileceğini düşünenlere kolay gelsin. Ayrıntılı resimleri bu linkte bulmanız mümkün.
http://www.craftster.org/forum/index.php?topic=283037.0
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2008, 06:05:12 ÖS Gönderen: eralp »

Çevrimdışı eralp

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #11 : Aralık 20, 2008, 02:36:46 ÖS »
          İzli defteri bende duydum ve hatta netten de sipariş vermiştim ama. Linkte bir hata var galiba .Bir türlü siparişi tamamlamayı başaramadım. Sonrada biraz korktum açıkçası. Sonuçta kredi kartlarıyla yapılan oyunları duyuyoruz . Bende bir daha peşine düşmedim. Öylece kaldı.
        Valla boş bir zamanını büyük bir merakla bekleyeceğim  Gün abla mtl
        Alperene serbest yazı yazmayı alıştırmak çin işkencesi gibi birşey. Hala elini hafifçe tutmamı istiyor. Bende kendi kendine yazmaya alışması için kısa aralıklarla yanında oturmuyorum artık.Öğretilecek harfi epeyce bir üzerinden gitme çalışması yaptıktan sonra. Yuvarlaklar çiziyorum. Bu yuvarlağın içine yazması için  harfi bir kaç aşamaya bölüyorum. Örneğin e yazarken önce sağa doğru çizilen çizgiyi ben keçeli kalemle çiziyorum oda üzerinden gidip dönme ve kulağını bükmesini yapıyor.
    Kendi kendine yapmaya alışması içinde,  bak ben burada gazete okuyorum sende bu sırayı kendin yazacaksın ve satırın sonunda şu hediyeyi kazanacaksın gibi. Rüşvet olmadan hayatta yapmıyor:) . Oturma odamızın bir duvarında yazı tahtamız var. Fakat buna bile çok üşeniyor. Olay bizde 3 geri bir ileri şeklinde oluyor. ben a öğretmeye çalışırken e'yi yazmayı unutuyor. Birde matematik eğitimide girdi işin içine rakamları kavram olarakta öğretmek gerekiyor.Ayrıca sayıların sayı grubu olarak bilmesi, hafif hafif toplamaya, çıkarmaya geçmek gerekiyor. Öğretilecek bin tane şeyin içinde annelerinde hayatı epeyce zorlaşıyor. Bu bölüme kendi denediğim, denemeyi düşündüğüm, faydasını gördüğüm yada hiç faydasını görmediğim tecrübeleri yazmaya devam etmeyi düşünüyorum.
          Hemen aklıma sayı çalışması yaparken yaptığım şeylerden birkaçı geldi. İki küçük vazo benzeri bir şey bulunduruyorum. Yada minik kaseler. Cips yada verilecek ödüller yada kalemler olabiliyor sayılacak şeyler. Hatta yazı çalışması yaparken bile matematik çalışması yapabiliyoruz. Bu satırın sonuna kadar yazarsan. Satırın sonuna 3 tane kraker koyuyorum bunlara kazanacaksın. satırın sonu geldiğinde o kadar krakeri kendisine saydırarak koyuyorum ve bir kaç kez bunu tekrarlıyoruz. Bak üç kraker var. Hadi bunları ağzımıza götürelim gibi. Birde sıfır öğretirken vazolardan çok faydalanıyorum. Burda 5 kalem var bunda hiç yok gibi.

« Son Düzenleme: Aralık 20, 2008, 06:08:34 ÖS Gönderen: eralp »

Çevrimdışı prensimiz

• SUZAN GÜLEN
  • Uzman Üye
  • Teşekkür Sayısı: 36
« Yanıtla #12 : Aralık 20, 2008, 03:07:45 ÖS »
alperen nin yazıları gayet güzel nzr nzr
yazı konusunu erkek çocukları sevmiyor. oğlum çağatay 7. sınıf ve yazısı nı kendisi bile zor okuyor. 1. sınıftan itibaren yazı yazmakbizde de çin işkencesi.
çağatay bu konuda rahat. çünkü yazı yazmak eski çağlarda kalmış ,ben on parmak kavye kullanıyorum ,zaman teknoloji diyo khka
GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR GÜZEL DÜŞÜNEN HAYATINDAN LEZZET ALIR

KEREM 09 05 2007

Çevrimdışı eralp

• Bağımlı Üye
« Yanıtla #13 : Aralık 20, 2008, 06:13:07 ÖS »

Çağatayın mantığıda doğru aslında khka   .İlkokul öğretmeni bir arkadaşım ben ne kadar da el yazısının gerksiz ve zor olduğunu  söylesemde, onlar boş bir tarla biz düz yazıyı öğrendiğimiz için el yazısı  bizde moral bozuyor ama onlar bunu öğrendiler ve böyle devam edecekleri için bu onlara hiç zor gelmeyecek diyor. Bilemiyorum ama ben hala gerçektende son derece gereksiz buluyorum el yazısını.

Çevrimdışı Gün Bilgin

• Üst Yönetici
    • GÜNCE
« Yanıtla #14 : Aralık 21, 2008, 06:24:12 ÖS »
        Olay bizde 3 geri bir ileri şeklinde oluyor. ben a öğretmeye çalışırken e'yi yazmayı unutuyor. Birde matematik eğitimide girdi işin içine rakamları kavram olarakta öğretmek gerekiyor.Ayrıca sayıların sayı grubu olarak bilmesi, hafif hafif toplamaya, çıkarmaya geçmek gerekiyor. Öğretilecek bin tane şeyin içinde annelerinde hayatı epeyce zorlaşıyor.             

Cemilecim bana sorarsan herşeyi bir anda yüklenmemek daha anlamlı olacaktır. Matematik daha soyut bir çalışma olduğundan öğrenmesi genelikle uzun sürüyor. Kavramları gerçekten anlayarak toplama ve çıkarma yapmayı öğrenmesi için hedefini uzun vadeli koymakta fayda var. Özellikle okuma-yazma öğrenmeye odaklandığınız bir aşamada matematikte de toplama-çıkarmayı öğrenmeye çalışması biraz ağır gelebilir, üstelik okul hayatına alışmak, sınıf düzenine uymak gibi yepyeni bir hayata uyum sağlamaya çalıştığını da unutmayalım. Robert 1.sınıfa başladığında okuma yazma biliyordu, sayıları, sayı gruplarını da  biliyordu, buna rağmen toplama yapmayı (sayarak 2.sınıfta, zihinden 3.sınıfın sonunda) öğrendi. Çok iyi eğitim almasına rağmen dört işlemi hiç öğrenemeyen Down Sendromlu çocuklar olduğunu da biliyorum.

Matematik özellikle bizim çocuklarımız için çok ayrı bir konu, okuma-yazma ve dört işlem diye ikisinin aynı değerde düşünülmesi hata olur. Ben senin yerinde olsam bu sene toplama-çıkarma öğrenmesine yönelik çalışmalar yapardım ama bunu bu seneki hedeflerim arasına koymazdım (tabii çocuk sular gibi gidiyorsa sorun yok, o zaman başka).

Elyazısı öğrenimine geçildiğinde Daniel'in bunu yakaladığına çok sevinmiştim. Bizlere zor geliyor çünkü biz düz yazı öğrendik, ama beynin her iki yarısını da kullanmayı sağladığı (dolayısıyla çok yönlü entegre düşüncenin gelişiminin desteklendiği), düz yazıya nazaran el-göz koordinasyonunda daha üst seviyede bir becerinin gelişmesine yardımcı olduğu, daha akıcı yazılması nedeniyle ileride not tutarken daha hızlı yazılabildiğine dair araştırmalar nedeniyle elyazısı öneriliyor. Bir de düz yazıya nazaran çok daha estetik.